2024 RESULTS

INDOORS

NATIONAL JNR / U23 INDOOR CHAMPIONSHIPS (20th JAN 2024)

AGE EVENT PLACE NAME
u23 400M 2nd Lauren McCourt
U20 3K WALK 3rd Aoife Tuthill
U23 1500m 3rd Gavin Kenny
U20 1500m 14th Ella Collins
U20 1500m 17th Lucy O’Flynn

NATIONAL INDOOR COMBINED EVENTS & AAI GAMES (27th/28th JAN 2024)

AGE EVENT PLACE NAME
U18 HEPTATHLON 1st (4602) Eoin O’Callaghan NEW CHAMPIONSHIP RECORD
SNR 3000m 18th Gavin Kenny
SNR 200m 4th Phil Healy
SNR 200m 4th (24.86secs) Lauren McCourt
U14  PENTATHLON 5th (2317) Lily Anna Clover
U18 PENTATHLON 2nd (3256) Ruby Cummins
U18 PENTATHLON 4th (3020) Aoife Callan

MUNSTER JNR/SNR/U23/MASTER INDOORS (5TH FEB 2024)

AGE EVENT PLACE NAME
MASTER 80 TRIPLE JUMP 1st (4.79) CON O’DONOVAN
MASTER 80 LONG JUMP 1st CON O’DONOVAN
JNR / SNR LONG JUMP 2nd / 2nd (6.22m) EOIN O’CALLAGHAN
JNR LONG JUMP 3rd (5.14m) AOIFE CALLAN
JNR POLE VAULT 4th (3.10m) EOIN O’CALLAGHAN
SNR SHOT PUT 1st (10.20m) ROISIN HOWARD
SNR WFD 2nd(6.58m) ROISIN HOWARD
JNR / SNR HIGH JUMP 1st / 1st (1.85m) EOIN O’CALLAGHAN
MASTER 80 SHOT PUT 1st CON O’DONOVAN
JNR / SNR HIGH JUMP 2nd / 3rd  (1.45m) AOIFE CALLAN
MASTER 80 60m 1st CON O’DONOVAN
MASTER 80 200m 1st CON O’DONOVAN
 JNR  60m 9th (8.33secs)  AOIFE CALLAN

MUNSTER INDOOR JUVENILE CHAMPIONSHIPS (24th/25th FEBRUARY 2024)

AGE EVENT PLACE NAME
U12 600m 26th LAOISE NI CONCHUIR
U12 60m 2nd (HEAT) LAOISE NI CONCHUIR
U12 600m 31st CLARA GREY
U12 60m 2nd (HEAT) CLARA GREY
U12 600m 19th EABHA WALSHE
U12 60m 3rd (HEAT) CLAIRE O’BREIN
U12 60m 5th (HEAT) AVA HICKEY
U12 LONG JUMP 14th AVA HICKEY
U12 60m 5th (HEAT) LUCY O’REGAN
U12 HIGH JUMP 5th (1.05m) LUCY O’REGAN
U12 60m 4th (HEAT) BLAITHIN O’FLYNN
U12 60mH 8th (HEAT) BLAITHIN O’FLYNN
U12 LONG JUMP 11th BLAITHIN O’FLYNN
U12 60m 7th (HEAT) ISABEL HARTE
U12 LONG JUMP 20th ISABEL HARTE
U12 60m 6th (HEAT) KATE CASEY
U12 60mH 5th (HEAT) KATE CASEY
U12 LONG JUMP 16th KATE CASEY
U12 60m 8th (HEAT) SHANE CREEDON
U12 600m 7th (HEAT) SHANE CREEDON
U12 600m 15th CORMAC MURPHY
U12 60m 8th SONNY CROWLEY
U12 60m 8th (SEMI) LIAM O’KEEFFE
U12 600m 16th LIAM O’KEEFFE
U13 60m 3rd CARA DALY
U13 60m 7th FIONA O’BREIN
U14 60m 7th (SEMI) AIBHE GRAY
U14 60m 7th (SEMI) KARA CASEY
U14 800m 23rd KARA CASEY
U14 800m 25th AOIFE HARTE
U14 LONG JUMP 15th AOIFE HARTE
U14 800m 16th ISLA WILSON
U14 800m 32nd SAOIRSE WALSHE
U14 800m 33rd JULIE O’KEEFFE
U14 LONG JUMP 10th JULIE O’KEEFFE
U14 800m 24th MEGAN O’REGAN
U14 60m 8th (SEMI) MEGAN O’REGAN
U14 HIGH JUMP 7th AIDAN MORGAN
U14 800M 19th AIDAN MORGAN
U14 60m 8th (8.87secs) JOHN FEHENEY
U14 60m 4th (SEMI) SEAN NYHAN
U14 LONG JUMP 8th (4.05m) SEAN NYHAN
U14 LONG JUMP 34th LILLY ANNA CLOVER
U14 SHOT PUT 2nd (11.21m) LILLY ANNA CLOVER
U14 60MH 4th (10.26secs) LILLY ANNA CLOVER
U14 SHOT PUT 2nd (10.27m) DYLAN FRENCH
U15 LONG JUMP 4th (4.69cm) COLM SEXTON
U15 60M 8th (8.69secs) COLM SEXTON
U16 60m 8th BEN O’DONOVAN – BACHELET
U16  LONG JUMP 6th (4.77m) BEN O’DONOVAN – BACHELET
U16 200m 1st (HEAT) EMMA TRUNWIT
U16 60m 7th (SEMI) OLIVIA VARIAN
U16 200m 2nd (HEAT) OLIVIA VARIAN
U17 LONG JUMP 1st (5.24m) RUBY CUMMINS
U17 60mh 1st (9.34secs) RUBY CUMMINS
U17 LONG JUMP 6th (5.45M) EOIN SEXTON
U17 200m 5th EOIN SEXTON
U17 60m 5th EOIN SEXTON
U18 200m 10th ALYA O’CONNELL
U18 60m 8th ALYA O’CONNELL
U18 LONG JUMP 1st (5.46cm) AOIFE CALLAN
U18 200m 7th AOIFE CALLAN
U18 POLE VAULT 1st (3.40m) EOIN O’CALLAGHAN
U18 60MH 1st (8.48secs) EOIN O’CALLAGHAN
U18 LONG JUMP 1st (6.10m) EOIN O’CALLAGHAN

MUNSTER JUVENILE INDOOR CHAMPIONSHIPS (2/3/24) (10/3/24)

AGE EVENT PLACE NAME
U17 HIGH JUMP 1st (1.60m) RUBY CUMMINS
u18 TRIPLE JUMP 2nd (10.62m) AOIFE CALLAN
U11 60m 4th HEAT RIAN DALY
U11 600m 20th RIAN DALY
U11 60m 4th HEAT CONOR YOUNG
U11 600m 21st CONOR YOUNG
U11 60m 8th SEAN FORDE

NATIONAL SNR INDOOR CHAMPIONSHIPS (17th FEBRUARY 2024)

AGE EVENT PLACE NAME
SNR 400m 7th (55.73secs) LAUREN MCCOURT
SNR 200m 6th (24.66secs) LAUREN MCCOURT
SNR 200m 1st (23.16secs) PHIL HEALY
SNR 1500m 12th (4;02.64) GAVIN KENNY
SNR 3000m 20th (8:40.69) GAVIN KENNY
SNR 3k WALK 6th ( 15:32.09) AOIFE TUTHILL

NATIONAL JUVENILE INDOOR CHAMPIONSHIPS (23/03/24 & 06/04/24 & 07/04/24)

AGE EVENT PLACE  NAME
U19 2K WALK 1st AOIFE TUTHILL
U18 LONG JUMP 3rd (5.32cm) AOIFE CALLAN
U18 TRIPLE JUMP 4th (10.64cm) AOIFE CALLAN
U18 SHOT PUT 6th (11.24m) AOIFE CALLAN
U18 HIGH JUMP 6th (1.81cm) EOIN O’CALLAGHAN
U18 POLE VAULT 2nd (3.45cm) EOIN O’CALLAGHAN
U18 60mH 3rd (8.31secs) EOIN O’CALLAGHAN
U17 60mH 1st (8.98secs) RUBY CUMMINS
U17 LONG JUMP 3rd (5.12m) RUBY CUMMINS
U17 HIGH JUMP 5th (1.55m) RUBY CUMMINS
U17 LONG JUMP 12th EOIN SEXTON
U15 LONG JUMP 11th COLM SEXTON
U14 SHOT PUT 4th (11.52m) LILY ANNA CLOVER
U14 SHOT PUT 2nd (11.06m) DYLAN FRENCH
U13 60m 3rd (8.45secs) CARA DALY

OUTDOOR

TEMPLEMORE THROWS FEST MAR 9th / 10th 

AGE EVENT NAME
U16 HAMMER LEILA CUMMINS
U18 JAVELIN RUBY CUMMINS
U18 SHOT PUT RUBY CUMMINS
U18 JAVELIN AOIFE CALLAN
U18 SHOT PUT AOIFE CALLAN
U18 SHOT PUT EOIN O’CALLAGHAN
U18 DISCUS EOIN O’CALLAGHAN
U18 JAVELIN EOIN O’CALLAGHAN
U14 SHOT PUT DYLAN FRENCH

NATIONAL SPRING THROWS MAR 24TH

AGE EVENT PLACE NAME
U17 JAVELIN  3rd RUBY CUMMINS
U18 JAVELIN 3rd (39.34m) AOIFE CALLAN

COUNTY T&F CHAMPIONSHIPS THROWS APRIL 14th

AGE EVENT PLACE NAME 
U13 SHOT PUT 6th EMILY DUGGAN
U13 JAVELIN 7th EMILY DUGGAN
U13 SHOT PUT 4th ODETTE O’DONOVAN FORSEY
U13 JAVELIN 3rd ODETTE O’DONOVAN FORSEY
U13 SHOT PUT 3rd GRAINNE FULLAM
U13 JAVELIN 1st GRAINNE FULLAM
U14 SHOT PUT 1st DYLAN FRENCH
U14 SHOT PUT 2nd BEN GRAVES
U14 JAVELIN 1st BEN GRAVES
U14 SHOT PUT 1st LILY ANNA CLOVER
U18 SHOT PUT 1st AOIFE CALLAN
U18 JAVELIN 2nd AOIFE CALLAN
U17 SHOT PUT 2nd RUBY CUMMINS
U17 JAVELIN 2nd RUBY CUMMINS
U15 SHOT PUT 5th COLM SEXTON
U15 JAVELIN 5th COLM SEXTON
U18 DISCUS 1st EOIN O’CALLAGHAN
U18 POLE VAULT 2nd EOIN O’CALLAGHAN
U15 HAMMER 1st LEILA CUMMINS

COUNTY T&F U9 TO U14 SPRINTS & LONG DISTANCE 12th MAY 2024 TOP 3

AGE EVENT PALCE NAME
U12 60m 3rd SONNY CROWLEY
U13 80m 2nd CARA DALY
U9 300m 3rd TESS MURPHY
U9 300m 2nd CILLIAN WALSHE
U10 500m 3rd DAVID FENTON
U10 500m 1st JOSEPH O’SULLIVAN
U10 500m 2nd LIAM HARTNETT
U10 500m 3rd OISIN MOORE
U11 600m 1st EMMA MURPHY
U11 600m 1st CONOR YOUNG
U12 600m 3rd EABHA WALSHE
U12 600m 3rd MICHAEL COLLINS
U12 600m 2nd CORMAC MURPHY
U12 600m 1st LIAM O’KEEFFE
U13 600m 3rd AOIBH RYAN
U14 800m 3rd JULIE O’KEEFFE
U14 800m 3rd ISLA WILSON
u14 800m 2nd KARA CASEY
U9 LONG JUMP 1st MILA CUMMINS
U9 TURBO JAVELIN 2nd MILA CUMMINS
U9 LONG JUMP 2nd CROIADH MOLONEY
U9 LONG JUMP 2nd CILLIAN WALSHE
U9 TURBO JAVELIN 3rd CILLIAN WALSHE
U9 LONG JUMP 3rd LIAM FORDE
U10 LONG JUMP 3rd SIMON KEVANE
U13 LONG JUMP 2nd CARA DALY
U9 TURBO JAVELIN 2nd CATHAL O’REGAN
U10 TURBO JAVELIN 2nd CATHERINE COLLINS
U10 TURBO JAVELIN 1st OISIN MOORE
U10 TURBO JAVELIN 3rd CIARAN MCCARTHY
U12 TURBO JAVELIN 1st JOEL CUMMINS
U12 HIGH JUMP 1st JOEL CUMMINS
U12 HIGH JUMP 3rd LUCY O’REGAN
U12 HIGH JUMP 3rd MICHAEL COLLINS
U14 HIGH JUMP 1st AIDAN MORGAN
U14 HIGH JUMP 3rd JOHN FEHENEY

MUNSTER T&F CHAMPIONSHIPS

AGE EVENT PLACE NAME
SNR 800m 5th RUAIRI HARRINGTON
MASTER LONG JUMP 1st CON O’DONOVAN
MASTER 100m 1st CON O’DONOVAN
MASTER 200m 1st CON O’DONOVAN
MASTER TRIPLE JUMP 1st CON O’DONOVAN
MASTER DISCUS 1st CON O’DONOVAN
MASTER JAVELIN 1st CON O’DONOVAN
U9 60m 6th LIAM FORDE
U10 60m (9,49) 5th SEYI KUTI
U10 60m (9.45) 4th OISIN MOORE
U10 60m PAIR 1st SEYI KUTI & OISIN MOORE
U10 TURBO JAVELIN (17.11m) 3rd OISIN MOORE
u10 TURBO JAVELIN PAIRS 2nd OISIN MOORE & CIARAN MCCARTHY
U12 HIGH JUMP 3rd (1.33m) JOEL CUMMINS
U12 TURBO JAVELIN 1st (29.90cm) JOEL CUMMINS
U12 SHOT PUT 3rd (7.79m) JOEL CUMMINS
U9 LONG JUMP 6th CILLIAN WALSHE
U9 LONG JUMP 8th LIAM FORDE
U9 TURBO JAVELIN PAIR 2nd MATTHEW GOOD & CILLIAN WALSHE
U11 LONG JUMP 2nd SEAN FORDE
U12 TURBO JAVELIN 5th MAEBH MCCARTHY
U9 TURBO JAVELIN 2nd MILA CUMMINS
U9 TURBO JAVELIN PAIR 2nd MILA CUMMINS & FREYA HURLEY
U13 80m 3rd CARA DALY
U14 80m 1st ADAORA NNEAMEKA
U14 200m 2nd ADAORA NNEAMEKA
U14 SHOT PUT 1st DYLAN FRENCH
U14 SHOT PUT 3rd LILY CLOVER
U14 HIGH JUMP 3rd AIDAN MORGAN
U14 JAVELIN 1st BEN GRAVES
U15 HAMMER 1st LEILA CUMMINS (CBP)
U16 TRIPLE JUMP 1st MAX CLOVER
U17 110MH 1st RUBY CUMMINS
U18 SHOT PUT 2nd EOIN O’CALLAGHAN
U18 JAVELIN 1st EOIN O’CALLAGHAN
U18 DISCUS 2nd EOIN O’CALLAGHAN
U18 110MH 3rd AOIFE CALLAN
U18 JAVELIN 1st AOIFE CALLAN
U18 LONG JUMP 1st AOIFE CALLAN
U18 HIGH JUMP 3rd AOIFE CALLAN
U18 3000m 3rd OLIVE O’FLYNN
U18 3K STEEPLECHASE 1st DANIEL DOLLARD
U19 3K WALK 1st AOIFE TUTHILL

MUNSTER ‘B’ CHAMPIONSHIPS 6th/7th JULY 2024

AGE EVENT PLACE NAME
U9 LONG JUMP 8th (2.78m) FIADH DESMOND
U9 60m 4th HEAT (11.01secs) FIADH DESMOND
U10 500m 5th ADAM MCSWEENEY
U10 60m 4th HEAT ADAM MCSWEENEY
U11 LONG JUMP 14th ELLIE DESMOND
U11 60m 2nd HEAT (9.94 secs) ELLIE DESMOND
U11 LONG JUMP 8th (3.01m) KATE FRANKLIN
U11 60m 4th HEAT KATE FRANKLIN
U12 600m 6th LIAM O’KEEFFE
U12 80m 4th LIAM O’KEEFFE
U12 LONG JUMP 3rd KATE CASEY
U12 TURBO JAVELIN 2nd CLAIRE O’BRIEN
U13 LONG JUMP 3rd (3.99m) FIONA O’BRIEN
U13 80m 2nd (11.32secs) FIONA O’BRIEN
U13 80m 3rd HEAT AMY FRANKLIN
U13 LONG JUMP 6th AMY FRANKLIN
U14 800m 4th HEAT AVA BAMFORD
U14 800m 9th HEAT KARA CASEY
U14 80m 7th HEAT JENNIFER BAMFORD
U14 LONG JUMP 2nd (4.34m) SEAN NYHAN
U14 80m 4th SEAN NYHAN
U14 LONG JUMP 3rd (4.19m) JULIE O’KEEFFE
U14 HIGH JUMP 2nd (1.25) JOHN FEHENEY
U14 80m 3rd JOHN FEHENEY
U15 LONG JUMP 1st (4.28m) COLM SEXTON
U15 100m 4th COLM SEXTON
U15 SHOT PUT 2nd CHARLIE MCCARTHY
U15 100m 2nd CHARLIE MCCARTHY
U16 100m 4th (13.56 secs) EMMA TRUNWIT

NATIONAL T&F CHAMPIONSHIPS 

AGE EVENT PLACE NAME
SNR LONG JUMP 2nd SHANE HOWARD
SNR 200m 1st PHIL HEALY
SNR 400m 6th LAUREN MCCOURT
SNR 400m 6th HEAT EOIN O’CALLAGHAN
SNR HIGH JUMP 5th EOIN O’CALLAGHAN
SNR LONG JUMP 12th EOIN O’CALLAGHAN
SNR POLE VAULT 7th EOIN O’CALLAGHAN
SNR STEEPLECHASE 7th ELLA COLLINS
SNR 5000M 6th FIONA EVERARD
U9 PAIR TURBO JAVELIN 3rd FREYA HURLEY & MILA CUMMINS
U10 PAIR 60m 3rd SEYI KUTI & OSIIN MOORE
U12 TURBO JAVELIN 2nd JOEL CUMMINS
U13 JAVELIN 5th (23.79m) GRAINNE FULLAM
U14 SHOT PUT 5th (11.62m) LILY CLOVER
U14 HIGH JUMP 11th (1.30m) AIDAN MORGAN
U16 TRIPLE JUMP 1st (12.84m) MAX CLOVER
U17 100mh 2nd (14.58secs) RUBY CUMMINS
U18 100mh 6th (15.34secs) AOIFE CALLAN
U18 JAVELIN 2nd (40.50m) AOIFE CALLAN
U18 3000m STEEPLECHASE 4th (11.02:58) DANIEL DOLLARD

INTERNATIONALS

NAME INTERNATIONAL EVENT PLACE
PHIL HEALY WORLD INDOOR CHAMPIONSHIPS 5th 4X4 FINAL
FIONA EVERARD WORLD CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS  63rd
PHIL HEALY EUROPEAN T&F – ITALY 2ND – 4X4
EOIN O’CALLAGHAN EUROPEAN U18 CHAMPIONSHIPS – DECATHALON